Program adaptacyjny

W naszym przedszkolu realizowany jest Program adaptacyjny " Do przedszkola z uśmiechem". Żeby proces adaptacyjny dziecka do przedszkola przebiegał sprawnie musi zaistnieć ścisła współpraca pomiędzy rodzicami a pracownikami przedszkola. ich wspólny wynik ułatwi dzieciom przystosowanie się do nowego środowiska. Mając na uwadze dobro dziecka rozpoczynającego edukację przedszkolną nauczycielki naszego przedszkola opracowały "Program adaptacyjny dzieci nowoprzyjętych do przedszkola" opierając się na Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego - obszar edukacyjny "Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie".

Założenia ogólne programu:

1. Cel główny programu: Tworzenie dzieciom warunków do łatwej adaptacji w przedszkolu.

2. Cele ogólne programu:

•  zaspokojenie poczucia bezpieczeństwa dzieci podczas adaptacji do przedszkola.
  • eliminowanie stresu adaptacyjnego.

3. Cele szczegółowe programu:

- zmniejszenie u dzieci trudnych napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z przedszkolem.

- motywowanie dzieci do podejmowania działań i zachowań sprzyjających integrowaniu się z przedszkolem.

- nawiązanie bliskiego, serdecznego kontaktu w relacjach: nauczyciel- dziecko, nauczyciel - rodzic.

- motywowanie rodziców oraz pracowników przedszkola do zapewnienia optymalnych warunków do łatwej adaptacji.

- integracja rodziców z przedszkolem w celu ułatwienia lepszej współpracy.

- pedagogizacja rodziców w zakresie zaspokajania potrzeb dziecka jako warunku prawidłowego rozwoju.

- poznanie oczekiwań rodziców wobec przedszkola.

- zapoznanie rodziców z bazą i pracownikami przedszkola oraz jego organizacją.

4. Realizatorzy programu adaptacyjnego:

- dyrektor placówki

- nauczyciele grupy dzieci młodszych rozpoczynających edukację przedszkolną

5. Termin realizacji programu:  Maj, Czerwiec, Sierpień, Wrzesień.

6. Korzyści dla dzieci, rodziców i nauczycieli wynikające z realizacji programu:

- dzieci i rodzice mają możliwość zapoznania się z nowym otoczeniem, jakim jest przedszkole.

- dzieci i rodzice oraz nauczyciele grupy młodszej mają możliwość wzajemnego poznania się, nawiązania serdecznego kontaktu.

- dzieci i rodzice mają możliwość zapoznania się z organizacją pracy przedszkola, formami i metodami pracy.

- mogą uczestniczyć w organizowanych zabawach i różnego rodzaju ćwiczeniach służących łatwej adaptacji, integrowaniu się dzieci i dorosłych.

- rodzice uzyskują fachową pomoc w przezwyciężaniu trudnego okresu, jakim jest adaptacja ich dziecka do przedszkola.

- dyrektor i nauczyciele mają możliwość rozpoznania potrzeb i oczekiwań rodziców poprzez wywiady i ankietowanie.

Aby ułatwić dzieciom i ich rodzicom przystosowanie się do nowej sytuacji w sposób możliwie najmniej bolesny, program adaptacyjny obejmuje kilka spotkań dla nowych przedszkolaków i ich rodziców. w tym czasie dzieci maja okazję poznać wszelkie aspekty życia przedszkolnego, swoje panie oraz całe otoczenie przedszkolne.

Pierwsze spotkanie adaptacyjne odbywa się w miesiącu maju każdego roku. Wtedy również ma miejsce zebranie z rodzicami dzieci nowoprzyjętych do przedszkola o charakterze edukacyjno - informacyjnym, które ma na celu:

- zapoznanie rodziców przez dyrektora z organizacją pracy przedszkola i nauczycielkami rozpoczynającymi pracę od września w grupie dzieci młodszym (nowoprzyjetych).

- uczestnictwo rodziców w prelekcji na temat: "Nasze dziecko w przedszkolu - kilka rad dla rodziców".

- wypełnienie przez rodziców ankiety: Informacje o dziecku - w celu poznania potrzeb i upodobań przyszłych przedszkolaków.

- wręczenie rodzicom przewodnika "Dziecko idzie do przedszkola".

- wręczenie rodzicom zaproszeń na spotkania adaptacyjne oraz harmonogramu odbywania się spotkań.

- umożliwienie rodzicom indywidualnych konsultacji z dyrektorem i nauczycielami.